Campionatul Naţional de Maraton, la o nouă ediţie

img_0010 img_0009Federaţia Română de Atletism (FRA) a organizat, duminică, 9 octombrie, Campionatul Naţional de Maraton, desfăşurat anul acesta pentru a opta oară în cadrul Raiffeisen Bank Bucharest Marathon.

57 de atleţi reprezentând 19 cluburi din ţară au participat la competiţie. Astfel, 39 de băieţi şi 18 fete au concurat pentru primele locuri ale podiumului la cursele de maraton organizate, atât la proba masculină cât şi la cea feminină, pentru categoriile seniori şi tineret.

La categoria maraton seniori şi tineret masculin, pe primul loc s-a clasat Sorin Mineran, de la CSU Arad (rezultat 2:30:22.00), acesta câştigând, de altfel, pentru al treilea an consecutiv titlul de campion naţional, urmat de Ştefan Daniel Lupulescu, CS Pandurii Tg. Jiu (2:31:11.00) şi Viorel Tams, CSM Cluj Napoca (2:33:08.00).

La echipe masculin, primul loc a fost obţinut de CSM Cluj Napoca, urmată de  ACS Run For Agro, iar pe locul III s-a clasat T CSU Cluj Napoca.

La maraton fete, cel mai înalt loc pe podium a fost ocupat de Ana Veronica Rodean, cu dublă legitimare la CS Unirea Alba Iulia şi CSU Reşiţa (rezultat 2:51:05.00), pe locul secund s-a clasat Elena Daniela Cîrlan, CSM Zalău (3:02:32.00), iar pe locul al III-lea Maria Magdalena Luca, CSU Galaţi (3:06:56.00).

La echipe feminin, câştigătoare au fost fetele de la CSU Galaţi, urmate CS Locomotiva Bucureşti.img_0010 img_0012 img_0035